Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2018-05-07 12:54:25
Autor zdjęcia/źródło: Mat. prasowe
Finlandia jest pionierem równości płci. Już od 1850 roku aktywistki wygłaszały przemowy o znaczeniu edukacji dziewcząt. Doprowadziły one do tego, że Finlandia jako pierwszy europejski kraj udzielił kobietom prawo do głosowania w 1906 roku, a prawo studiowania na uniwersytecie w 1901 roku. Równość w Finlandii nie dotyczy tylko płci. Można ją zauważyć na różnych płaszczyznach życia. W szkole, w miejscu pracy i w zarobkach. Imigranci mają również równe szanse, a to było jednym z czynników, dlaczego Finlandia zdobyła podium w światowym raporcie o szczęściu. Równe szanse na rozwój to podstawa, która daje zadowolenie. W Polsce, aby mieć równe szanse, wielu musi wspomagać się pożyczkami pozabankowymi online.
Kraje Nordyckie słyną z dobrego systemu socjalnego. Nic dziwnego, że zwiększa to satysfakcje z życia ludzi tam mieszkających. Finowie ufają instytucjom publicznym, które pomagają obywatelom, aby każdy miał szansę godnego życia. Finlandia jest również uważana za najlepszy kraj na świecie do bycia matką i kobietą pracującą. System pozwala na zachowanie zdrowej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, a urlopy rodzicielskie pozwalają na korzystanie w pełni z tego okresu w życiu. Co więcej, w 2017 roku w niektórych regionach został wprowadzony minimalny bezwarunkowy dochód w wysokości 560 euro. W planie jest wypłacanie tej kwoty bez spełniania żadnych dodatkowych warunków. Obywatele będą otrzymywać ten minimalny dochód nawet jeśli dostaną pracę. Mimo, że w Polsce
Fińska edukacja to kolejny czynnik, który przyczynia się nie tylko do zadowolenia, ale również do rozwoju kraju. Edukacja skupiona jest na rozwoju twórczym ucznia oraz na znajdowaniu jego mocnych stron i pogłębianiu jego talentów. Ciekawostką jest, że dzielenie uczniów według ich umiejętności jest nielegalne. Nic więc dziwnego, że różnica między najsłabszym i najlepszym studentem jest najmniejsza na świecie.
Do tego,obowiązek szkolny zaczyna się aż w wieku 7 lat, a kończy się 16 roku życia i dzieci nie spędzają w szkole długich godzin, a wręcz przeciwnie fińskie dzieci spędzają w szkole o 44 godziny mniej niż przeciętne dziecko w Europie. Co więcej, prace domowe zadawane są tak, aby dało się je odrobić maksymalnie w pół godziny. Współzawodnictwo jest ograniczone do minimum, a do 16 roku życia Finowie nie mają żadnych egzaminów. Praca nauczyciela jest zaś bardzo ceniona i porównywalna z rangą lekarza. Egzaminy wstępne są bardzo trudne i sprawdzane są umiejętności interpersonalne oraz psychiczne. Nauczyciele pracują 4 godziny dziennie, a 2 mają na rozwój zawodowy. To wszystko sprawia, że mogą zaangażować się w swoją pracę i dostarczać wysoki poziom edukacji.
Dobrze rozwinięty system socjalny to nie wszystko. Finlandia pozostaje wysoko w czołówce na niski czynnik percepcji korupcji w rządzie i sferach biznesowych, Co więcej, ponad 80% wierzy w instytucje publiczne, takie jak policja, edukacja i systemy opieki zdrowotnej, co utrzymuje stabilność w kraju i działanie na wspólne dobro.
Dzięki balansie między życiem prywatnym i zawodowym, Finowie mają czas na relaks, zadbanie o zdrowie oraz rozwijanie swoich pasji. Co ciekawe, różnice w stylu życia biedniejszych i tych bogatszych Finów nie różnią się znacząco. Finowie uwielbiają spokój, swoje chatki w naturze i sauny i nie wymagają wiele od życia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.